Enerji Köpek İlişkisi

enerji_kopek_iliski_1Enerjilere biz bile hala bu kadar uzakken muhtemelen başlık da çoğunuza saçma geliyor ama üzgünüm; işin aslı öyle değil.

Köpekler, bize kıyasla enerji dünyasına çok daha açıktır. Bu onlara Tanrı tarafından içgüdü olarak verilmiş bir hediye. Şöyle ki, köpekler kendi dünyalarında hem birbirleriyle hem de insanlarla iletişime geçtiği zaman son derece samimi ve içtenler. Yani o an ne hissediyorlarsa (sevinç, endişe, korku vs) bize direkt gösteriyorlar. Fakat içten pazarlıklı veya samimiyetsiz bir şekilde köpek dostlarımıza yaklaşan herhangi bir kişi, sırf kendi enerjisi yanlış diye karşısındaki köpekte de negatif enerjiyi tetikler ve ardından istemediğimiz durumlarla karşılaşır. Oysa ki, biz enerjilerimizi biraz dengeli ve sakin tutmayı öğrenirsek bırakın karşımızdaki köpeği negatif duruma tetiklemeyi, aksine agresif veya mutsuz bir köpeği de rehabilite edebilir, sakinleştirebiliriz.

enerji_kopek_iliski_2Köpeklerin evrimi ve genetik özellikleri üzerine birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Ancak insan enerjisinin doğrudan köpeklerin davranışlarını nasıl değiştirdiğiyle ilgili karşımıza yeteri kadar bilgi çıkmıyor. Peki o zaman tam olarak nedir bu enerji? Enerji aslında kendimizin farkında olmamız, farkındalığımıza uyanmamız ve yaşadığımız her zaman diliminde kim ya da ne olduğumuz; kısaca bütünlüğümüz. Köpekler birbirleriyle iletişimlerinde sürekli ve sadece enerjiyi kullanırlar. Birbirlerini isimleriyle değil, yansıttıkları enerjiyle tanırlar ve ona göre davranırlar. Aynı şekilde bizleri, yani insanları da enerjileriyle tanırlar. Diğer tarafta biz insanlar da enerjilerimizle iletişim kurarız – farkında olarak ya da farkında olmadan. Biraz daha yüzeysel bakacak olursak iletişimimizi konuştuğumuz lisanla gerçekleştirir, kendimizi kelimelerle ifade ederiz. Oysa köpeklerin kelimeleri yoktur. Onlar kendilerini hareketleriyle, gözleriyle, kulaklarının duruş şekliyle, kafasını ya da kuyruğunu nasıl tuttuğuyla kendilerini ifade ederler. Bunlar bizim için köpekleri çok net anlamamıza yardımcı olan basit ipuçlarıdır. Onları doğru anlamadığımız takdirde ise aramızdaki iletişim dengeli ve sağlıklı olmayacağından davranış bozukluklarının ortaya çıkması gayet normal olacaktır. Bu tarz durumlarda hatayı köpeğimizde değil, kendimizde görmeli ve onları doğru anlamalıyız.

Çoğu insan ‘enerji’ kavramına mesafeli olduğundan, iletişimde, hele ki köpeklerimizle iletişimde enerjinin önemini pek rahat kavrayamayabilir. Oysa köpeklerin inanılmaz işler başardığını hepimiz biliyoruz. Görme engelliler için özel eğitilmiş köpeklere, ya da kurtarma köpeklerine bir göz atın. Depremde göçük altında kalıp ses bile çıkaramayan insanları kurtaranlara ya da bomba bulan köpeklere bakın. Kuzey Kaliforniya’da yer alan bir kanser araştırma merkezinde köpekler özellikle akciğer kanserinin erken teşhisinde çok başarılılar. Peki o zaman enerjilere inanmayanlara şimdi bir kez daha soruyorum. Duyuları bu kadar gelişmiş ve inanılmaz işlere imza atan köpek dostlarımızın duyularının, bizim enerjimizi anlamak için yetersiz kalması size ne kadar mantıklı geliyor?

Geçtiğimiz yıl içinde köpeğiyle çok ciddi sorunları olduğunu söyleyen Bayan Julia ve köpeği Bıdırık’la yaşadığım tecrübe, size enerjimizle neler başarabileceğimizi tam olarak anlatmama yardımcı olacak güzel bir örnek. Bıdırık ilk tanışmamızda, psikolojisi bozulmuş, kendine güveni eksilmiş, endişeleri günden güne artan ve her an tetikte bekleyen huzursuz bir zihin yapısındaydı. Etrafındaki insanlara, kedilere, köpeklere karşı agresif bir tutum içinde olan Bıdırık’ın kendisi de aslında bu durumdan hoşnut değildi ve rahatlamaya, rehabilite edilmeye ihtiyacı vardı. İki haftalık zaman diliminde son derece sakin, tutarlı ve sabırlı yaklaşımla önce rahatlayan ve duruşu bile değişen Bıdırık; ardından ufak oyunlarla kendine olan güvenini de kazandı. Son olarak da birkaç yol gösterme ve komutla birlikte aslında Bıdırık bana bir sürü liderine ne kadar ihtiyacı olduğu anlatmaya çalışır gibiydi.

Sonuç ne mi oldu? Sürekli havlayan ve önüne gelen herkesi ısırarak iletişime geçen Bıdırık, artık son derece pozitif bir mental yapıda ve hayatında hiç olmadığı kadar mutlu. Artık kedilere karşı bile davranışları son derece yumuşak. Evdeki mobilya kemirme, koltuğa tuvaletini yapma gibi davranış bozukluklarından ise artık eser yok. Köpeklere doğru enerjiyle yaklaştığımızda, hepimizin başarabileceği bir durum bu aslında; çünkü köpeklerimiz bizim enerjimizi yansıtırlar. Yeter ki enerjilere inanıp, bizim de aslında bir enerji olarak göründüğümüzü bilelim ve onu doğru kullanmaya çalışalım ki hem biz, hem etrafımızdakiler, hem de tabi ki köpek dostlarımız için faydalı olabilelim ve uyum içinde yaşayalım…

Fotolar altyazı:
*Egzersiz, Bıdırık da dahil olmak üzere tüm köpeklerin (cinslerine göre farklılık gösterse de) mutlak ihtiyacıdır.
*Sosyalleşme, can dostumuzun mutlu ve dengeli bir yapıda olması için şart.

Energy Dog Relatıon

When even we are so far away from the energy concept, this title might seem a little absurd, but sorry that’s not the case.

Dogs, compared to us, are much more open to the energy world. This is given to them as a gift of instinct. That is to say, in their own world, when dogs are in contact with each other and with human kind, they are much more intimate. Whatever they feel(joy, fear, anxiety) they show directly at any given moment. But once a dissembler– with his insecure attitude approaches to our dog friends, just because his energy is unbalanced, he triggers that negative energy in the dog that he encounters with and undesirable outcomes show up. However, if we learn to keep our energies calm and balanced, apart from triggering the negative energy in the dog subject, rather we can calm an aggressive dog.

There have been many studies on the evolution of them and on their genotype. Although not enough appears about how human energy changes their attitude.
Well, what is this energy? Actually its about self awareness, to wake up to it and basically our integrity; who or what we really are every period of time.

Dogs, when communicating with each other, only and constantly use energy. They know each other not by names but only with the energy they put out and they behave accordingly. Similarly, they recognize human kind with it too. On the other hand we humans, whether we realize it or not, use our vibrations of energy to communicate. ? In daily life, humans communicate with the language they speak, express themselves with words. Whereas dogs do not have words. They express themselves with their posture and their expressions; eyes, the way their ears stand, how he keeps his head and tail. These are ordinary hints that help to interpret how your dog is feeling. If we do not interpret them correctly, because our communication wouldn’t be correct, natural result would be behavioral problems. In those circumstances we should realize that we are the ones that make those mistakes not our dogs, and we’ve got to understand them correctly.

Because many people are not familiar with the energy concept when communicating and especially when communicating with dogs, they may not easily catch up with it. However we all know that dogs can achieve unbelievable things. Take a look at the ones who are individually trained to do work or perform tasks for people with disabilities and to the search and rescue dogs. Look for the dogs who save humans who are even unable to clatter when trapped in the wreckage or for the ones who find bombs. At Cancer Prevention Institute of California, especially in early detection of lung cancer dogs are pretty successful.

Well then again I am asking to the ones who do not believe in energy ;
How rational it is for you that our dog friends with very well developed senses
who achieve fabulous things fall behind when understanding our energies?

Last year an experience I took with Mrs. Julia and her dog Bıdırık constitutes a good example of how to use our energies to the fullest. When I first encounter with Bıdırık, he was a depressed dog who had low self esteem, who was anxious and who was mostly staying on alert. He had an aggressive approach to whoever: humans, cats, dogs. In fact, apart from anyone else, himself was not pleased with this situation and he had to be rehabilitated. In two weeks time with a calm, consistent and patient attitude he calmed down, even his stance has changed. Later on with little games he regain his trust. Finally with a few guidances and instructions he showed me how much he was in need to follow a pack leader.
What is end result? Bıdırık the dog with a mood disorder, who barks and who bites nearly everyone he encounters had turn into a dog who is totally in a positive mental attitude. Felt so happy from that point on that even his attitude towards cats are ultra soft. Chewing furniture, making his toilet on a sofa had completely disappeared. This is a type of result we can all achieve when treat dogs with correct energy: because they directly reflect our energies. As long as
we believe energies, to the concept that we’re all appearing with our energies and try to use them correctly; we can live together in harmony.

Pack Leader
Pack Leader
DAVRANIŞ SORUNLARI ÇÖZÜMLERİ
Enerjimiz
Enerjimiz
POZİTİF EĞİTİM
POZİTİF EĞİTİM
Enerji Köpek İlişkisi
Enerji Köpek İlişkisi
TEMEL İTAAT EĞİTİMİ
TEMEL İTAAT EĞİTİMİ
Köpeginizin Vücut Dili
Köpeginizin Vücut Dili
Cesar Millan ile Dog Psychology Center’da..
Cesar Millan ile  Dog Psychology Center’da..
Egzersiz Disiplin Sevgi
Egzersiz  Disiplin  Sevgi
Posıtıve Energy Dogs
Posıtıve Energy Dogs

Neden ‘’Positive Energy Dogs’’ ?

Neden Positive Energy Dogs, yani pozitif enerjili köpekler? Pozitif köpek eğitimi ve köpek psikolojisini anlamak ve köpek dostlarımızın dengeli pozitif enerjide kalarak komutlarımızı öğrenmesi çok önemli. Eğitim adı altında bir başkası tarafından köpeklerimize baskı uygulanması, evlerinden uzaklaştırıp tanımadıkları bir ortamda strese sokulmaları, herşeyden önce onların psikolojilerini bozar ve mental yapılarına zarar verebilir.
Oysa ki pozitif köpek eğitimi diye bilinen eğitimler, öncelikle köpeğinizin kendi güvenli ortamında gerçekleştirilir. Burada amaç, mümkünse sahibiyle birlikte (ki sahiplerin en az 3-4 derse katılmaları önemle rica edilir), sevgiyle, oyunla, köpeklerimizin doğru şekilde sosyalleşmesini sağlayarak dış dünyaya doğru adım atabilmeleri için onları hazırlamaktır.