DAVRANIŞ SORUNLARI ÇÖZÜMLERİ

davranis_sorunlari_1Köpeklerde de aynı biz insanlarda olabileceği gibi, bir takım davranış bozuklukları görülebilir.

Bu tarz durumlarda ilk dikkat etmemiz gereken köpeğimizde fiziksel bir rahatsızlığının olup olmadığıdır. Köpeğinizi veterinerinize götürüp, genel bir check-up yaptırmanız bizi sorunun köküne, yani fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğuna götürecektir.

Psikolojik rahatsızlıkların ve dolayısıyla davranış bozukluklarının bir çok sebebi olabilir. Yanlış eğitim veya istemeden de olsa sahip ile köpeği arasındaki yanlış iletişim genelde en sık karşılaşılan durumların başında yer alıyor. Nasıl ki sevgisizlik, ilgisizlik can dostlarımızın psikolojilerini bozabiliyorsa, bunun tam aksi durum olan aşırı sevgi/yanlış zamanlarda verdiğimiz sevgi de yanlış yönlendirme, aşırı cesaretlendirme gibi sonuçlar doğurabiliyor.

Köpeğimizin cinsine ait özelliklerinin, güdülerinin ne kadar güçlü olduğuna, ırksal yatkınlık, kalıtım gibi durumlara bakmak da önemli. Bazen sadece köpeğinize yeterli egzersiz yaptırmamanızdan, dolayısıyla da köpeğinizin enerjisini boşaltamaması gibi basit bir sebepten kaynaklı olabilir.
Annesinden erken ayrıldığı için yeterli anne sütü ile beslenemeyen, yalnız bırakılan, şiddet gören veya sevgi görmeyen yavru köpekler; kişiliklerinin şekillenme sürecinde böyle kötü tecrübeler yaşadığından ileride davranış bozuklukları göstermeleri gayet normaldir. Diğer taraftan, yavruluk dönemini sevgiyle dolu geçiren, doğru yönlendirilen, yalnız bırakılmayan yavru köpeklerde davranış sorunları ihtimali yok denecek kadar azdır.
Çok çeşitli davranış sorunları vardır. Isırma, saldırma gibi agresif davranışlar, tuvalet sorunları, aşırı korkaklık / ya da aşırı güven-bölgecilik, anksiyete (endişe durumu, rahatlayamama), kemirme, havlama en genel olanları.

Davranış düzeltmelerinde öncelikle sabır ve sevgi olmazsa olmaz! Ardından gerekli adımlar izlenerek, sorunlardan kaçmak yerine onların üzerine giderek; fakat bu kez köpeğimizin evvelki tecrübelerinden farklı olarak odak noktasını, ilgisini farklı bir yere çekerek sorun yaratan uyaranlara karşı olan ilgisini azaltmak, rahatlamasını sağlayarak endişelerinden uzaklaştırmak gerekir. Biraz daha uzun soluklu olmasına karşın son derece etkili ve bilimsel bu yöntemle köpeğimizin dengeli, sağlıklı bir zihin yapısına geçmesine yardımcı oluruz.
Davranış Bozukluğu Eğitimi ile köpeğinizin problemleri kontrol altına alınabilir ve hem sizin, hem de köpeğinizin hayatı daha huzurlu ve keyifli bir hale gelir..

BEHAVIORAL PROBLEMS AND THEIR SOLUTIONS

Just as we humans may have some behavioral problems, so do dogs.

At such circumstances one has to first check whether his dog has any physical ailments. Taking the dog to his vet, getting a check up would solve the problem by finding the underlying reason-physical or psychological.

Psychological and thus behavioral problems may originate from lots of reasons. One of the most common one being false training or communication that gone wrong between the owner and the dog. Just as lovenessness, lack of interest may harm our dog’s psychology; vice versa excessive love/ ill-timed love too may cause results of misdirection, excessive encouragement.

Dog breed characteristics, traits, their motives, racial tendencies, heritage are all components that should be considered. Sometimes the root of the problem might just be a lack of exercise.

Puppies which leave their mom early thus cant get fed with enough breast milk, left alone, got exposed to violence, lack love are likely to show behavioral problems (since they’ve experienced such bad experiences). On the other hand the puppies, which receive love, interest, which are guided in a right way, which are not left alone are much less likely to develop such problems.

There is a great variety of behavioral problems: biting, attacking, toilet problems, excessive shyness/confidence or excessive territoriality, anxiety (distress, unease), nibbling, barking are the most commons.

When correcting such behaviors the musts are patience and love! Afterwards the necessary actions should be taken, instead of running away from problems they should be addressed. Whilst doing that, this time –different from past experiences- dog’s interest should be drawn into somewhere else, by eliminating problematic stimuluses’’’. Even though it may take some time, it is the only way to help our dog to pass into a balanced mind, which is healthy and unequivocally essential.

With the behavioral problems training, your dog’s problems can be brought under control thus not only his life but also your life can turn out to be much more peaceful and pleased.

Pack Leader
Pack Leader
DAVRANIŞ SORUNLARI ÇÖZÜMLERİ
Enerjimiz
Enerjimiz
POZİTİF EĞİTİM
POZİTİF EĞİTİM
Enerji Köpek İlişkisi
Enerji Köpek İlişkisi
TEMEL İTAAT EĞİTİMİ
TEMEL İTAAT EĞİTİMİ
Köpeginizin Vücut Dili
Köpeginizin Vücut Dili
Cesar Millan ile Dog Psychology Center’da..
Cesar Millan ile  Dog Psychology Center’da..
Egzersiz Disiplin Sevgi
Egzersiz  Disiplin  Sevgi
Posıtıve Energy Dogs
Posıtıve Energy Dogs

Neden ‘’Positive Energy Dogs’’ ?

Neden Positive Energy Dogs, yani pozitif enerjili köpekler? Pozitif köpek eğitimi ve köpek psikolojisini anlamak ve köpek dostlarımızın dengeli pozitif enerjide kalarak komutlarımızı öğrenmesi çok önemli. Eğitim adı altında bir başkası tarafından köpeklerimize baskı uygulanması, evlerinden uzaklaştırıp tanımadıkları bir ortamda strese sokulmaları, herşeyden önce onların psikolojilerini bozar ve mental yapılarına zarar verebilir.
Oysa ki pozitif köpek eğitimi diye bilinen eğitimler, öncelikle köpeğinizin kendi güvenli ortamında gerçekleştirilir. Burada amaç, mümkünse sahibiyle birlikte (ki sahiplerin en az 3-4 derse katılmaları önemle rica edilir), sevgiyle, oyunla, köpeklerimizin doğru şekilde sosyalleşmesini sağlayarak dış dünyaya doğru adım atabilmeleri için onları hazırlamaktır.